Vrganj


Vrganj

(Boletus edulis), poznat kao „kralj među pečurkama“, jedna je od najcenjenijih jestivih gljiva zbog svoje veličine, ukusa i nutritivnih vrednosti.

Stanište i Rasprostranjenost

Vrganj je široko rasprostranjen u Srbiji, posebno u listopadnim šumama s hrastovima i bukvama, kao i u četinarskim šumama. Često se može pronaći na obodima šuma ili na livadama uz šumu, ređe duboko u šumama. Pogoduje mu kombinacija sunca i kiše, a sezona rasta traje od juna do oktobra.

Prepoznavanje Vrganja

Vrganj raste do visine od 20 cm i ima poluloptast šešir smeđe boje, koja varira od svetlosmeđe do tamnokestenjaste. Ispod šešira se nalaze belo-žute cevčice koje se lako odvajaju. Meso je belo i ne menja boju prilikom presecanja, što ga razlikuje od nejestivih dvojnika čije meso tamni na preseku. Prijatnog je mirisa i ima debelu nožicu koja nosi šešir.

Sakupljanje Vrganja

Branje vrganja je aktivnost koja pruža uživanje u prirodi i opuštanje. Preporučuje se sakupljanje rano ujutru dok su pečurke sveže. Mlade i zdrave vrganje treba seći nožem u korenu ili ih pažljivo okrenuti u smeru kazaljke na satu, a zatim mesto branja utapkati stopalom kako bi se očuvalo stanište. Stare i crvljive pečurke treba ostaviti da se iz njih razmnože nove. Ubrane vrganje je najbolje odlagati u pletene korpe, što omogućava ispadanje spora tokom šetnje i doprinosi razmnožavanju.

Nutritivne Vrednosti i Zdravstvene Prednosti

Vrganji su niskokalorični, bez masti, a bogati su proteinima, dijetalnim vlaknima, vitaminima B1, B2, C i D, kao i mineralima poput kalijuma, gvožđa, cinka i kalcijuma. Imaju visoku energetsku vrednost, što ih čini idealnim za dijetalnu ishranu. Pomažu u snižavanju holesterola, regulaciji krvnog pritiska i šećera u krvi, poboljšavaju probavu i funkciju disajnih organa, deluju antireumatski i antialergijski, usporavaju starenje zahvaljujući antioksidansima i efikasni su kao afrodizijak.

Kulinarska Upotreba

Vrganji su izuzetno cenjeni u gastronomiji zbog svog orašastog ukusa i čvrste teksture. Mogu se koristiti sveži, sušeni ili zamrznuti, a dodaju se u razna jela poput rižota, supa, sosova i testenina. Sušeni vrganji imaju intenzivan ukus i često se koriste za pripremu aromatičnih bujona.